Choroba Parkinsona – najistotniejsze fakty

Choroba Parkinsona, to samoistnie postępująca, zwyrodnieniowa choroba układu nerwowego. Zmiany te dotyczą, komórek nerwowych istoty czarnej. Neurony istoty czarnej wytwarzają dopaminę, której niedobór powoduje zaburzenie w obrębie przewodnictwa nerwowego pomiędzy neuronami kory ruchowej wysyłającymi sygnały, a receptorami ruchowymi, które z powodu niewystarczającej

Czytaj więcej: Choroba Parkinsona – najistotniejsze fakty

Stwardnienie Zanikowe Boczne

W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o schorzeniu  zwanym ASL (Stwardnienie Zanikowe Boczne), z racji filmików wrzucanych do sieci mających wzbudzić w społeczeństwie świadomość walki z ową chorobą. Niestety bardzo szybko pierwotny pomysł, dofinansowywania fundacji wspierających osoby zmagające się z ASL, przerodził się w zwykłe, czasem dość niebezpieczne polewanie wodą, które nie miało nic wspólnego z szerzeniem świadomości o tej chorobie.

Czytaj więcej: Stwardnienie Zanikowe Boczne

Wczesne postępowanie w przypadku porażenia (obwodowego) nerwu twarzowego

Do porażenia nerwu twarzowego dochodzi  stosunkowo często. Często odbywa się to w sposób nagły i wiąże się z długą rehabilitacją. Porażenie nerwu twarzowego dzieli się na dwie grupy. Pierwszą grupę stanowią porażenia centralne – są to porażenia nerwu twarzowego w przebiegu zmian w obrębie Centralnego Układu Nerwowego tj. stany po udarze mózgu czy nowotwory mózgu.

Czytaj więcej: Wczesne postępowanie w przypadku porażenia (obwodowego) nerwu twarzowego